Ustawa przewiduje wsparcie finansowe dla przedsiębiorców dotkniętych spadkiem obrotów wywołanym kryzysem COVID-19 poprzez dofinansowanie wynagrodzeń osób zatrudnionych, w tym także wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Pomoc dedykowana jest przedsiębiorcom bez względu na ich formę prawną, ale zależy od wielkości firmy.
Ustawa antykryzysowa wprowadza szereg przepisów mających zapewnić wsparcie mikro przedsiębiorcom, osobom samo zatrudnionym i wykonującym umowy cywilnoprawne. Prezentujemy cztery z wprowadzonych rozwiązań: świadczenie postojowe, dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, pożyczkę oraz zwolnienie ze składek ZUS.
Analiza: Tarcza antykryzysowa_ narzędzia pomocowe dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców
Pakiet antykryzysowy wprowadza trzy istotne zmiany w zakresie wykonywania umów w sprawie zamówień publicznych.
Analiza: Tarcza Antykryzysowa 3 najważniejsze zmiany w zamówieniach publicznych
Ustawa „antykryzysowa” przewiduje możliwość wprowadzenia przez radę gminy zwolnienia w stosunku do części roku 2020 z podatku od nieruchomości, tj. gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej dla konkretnych grup przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku epidemią COVID-19.
Analiza: Zwolnienia z podatku od nieruchomości
Tarcza Antykryzysowa przewiduje zmiany w zakresie wykonywania okresowych badań lekarskich pracowników, badań lekarskich i psychologicznych zawodowych kierowców wykonujących przewóz drogowy oraz okresowych badań lekarskich i psychologicznych maszynistów
Analiza: Zmiana w zasadach przeprowadzania badań okresowych i psychologicznych pracowników
Nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z dodatkowych rozwiązań dotyczących czasu pracy w okresie stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii. Chodzi o zmianę systemu lub rozkładu czasu pracy pracowników oraz zlecenie pracy w godzinach nadliczbowych.
Analiza: Tarcza Antykryzysowa elastyczne rozwiązania w zakresie czasu pracy tylko dla wybranych
Ustawa wprowadzająca tzw. Tarczę Antykryzysową daje pracodawcom narzędzie do modyfikacji czasu pracy i zawarcia porozumienia o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż te wynikające z umów o pracę. Możliwość wykorzystania obu rozwiązań uzależniona jest od spełnienia tych samych kryteriów.
Epidemia koronawirusa w poważny sposób wpłynęła na sytuację cudzoziemców, którzy mieszkają i pracują w naszym kraju. Wielu z nich – zwłaszcza obywatele Ukrainy, w ostatnich tygodniach masowo opuszczało Polskę w obawie przed utratą możliwości legalnego pobytu na terenie Polski i utratą możliwości legalnego wykonywania pracy.Tarcza Antykryzysowa rozwiązuje większość z tych problemów.
Tarcza Antykryzysowa – co się zmienia w sytuacji cudzoziemców_